Zgodovina
ZGODOVINA ŠOLE
Osnovna šola Šoštanj je svoja vrata odprla 1. septembra 2005, ko so njen prag prestopili učenci obeh nekdanjih šoštanjskih šol (OŠ Karla Destovnika Kajuha in OŠ Biba Röck). Od 1. 9. 2012 dalje se uporablja novo ime Osnovna šola Karla Destovnika-Kajuha Šoštanj. Pod svojim okriljem ima tudi podružnici v Topolšici in Ravnah. Poleg rednega pouka nudimo številne zanimive izbirne predmete ter raznovrstne interesne dejavnosti.
Svojo vztrajnost, pridnost in prizadevnost kažejo učenci na številnih področjih: na učnem, kulturnem in športnem ter tako prispevajo pomemben delež k promociji šole in kraja. Učenci se vsako leto poskusijo na mnogih športnih tekmovanjih, predvsem so uspešni v odbojki, košarki, plesu, atletiki in rokometu. Srebrna in zlata priznanja pa dosegajo na tekmovanjih iz slovenščine, matematike, angleščine, biologije, kemije, fizike, zgodovine, geografije, logike, v znanju iz sladkorne bolezni. Udeležujejo se še planinskih in taborniških tekmovanj, tekmovanj o prometu, za bralno značko, tekmovanj mladih tehnikov, v izdelavi robotov. Vsako leto izdelajo tudi več raziskovalnih nalog v gibanju Mladi raziskovalci za razvoj Šaleške doline in z njimi tudi uspešno konkurirajo na državni ravni. Na šoli delujejo štirje pevski zbori, ki se vsako leto predstavijo tudi na medobčinski reviji Pozdrav pomladi in na regijski reviji pevskih zborov. Tudi na likovnem področju so naši učenci zelo uspešni, saj na različnih likovnih natečajih dosegajo vidne uspehe. Prav tako na šoli že več kot 40 let organiziramo državno razstavo Likovni svet otrok.
Pred šolo imamo spominski park, posvečen pomembnim možem našega kraja: Petru Musiju, bratoma Vošnjak, Ivanu Napotniku, Ivanu Bibi Röcku in Karlu Destovniku Kajuhu.
O pomembnih dogodkih poročamo v lokalnih časopisih, dvakrat letno izide šolski časopis Pisanček, ki je na tekmovanju šolskih glasil že prejel nagrado za posebno obliko.
MŠŠ je leta 2008 izbralo našo šolo, da so jo predstavili v Parizu na sestanku svetovne organizacije OECD (Organizacija za ekonomsko sodelovanje in razvoj). V biltenu so objavili nekaj fotografij in članek o delovanju šole (naše delo in vizijo šole) s poudarkom na vpetost v lokalno skupnost.
Leta 2006 je šola prejela priznanje s pečatom gostoljubnosti za 1. mesto v kategoriji osnovnih šol, zgrajenih po letu 1980. Leta 2010 priznanje in napis Kulturna šola 2010-2014, 2011 naziv Eko šola. Leta 2011 je šola osvojila tudi 2. mesto med najbolj športnimi osnovnimi šolami v Sloveniji.
ZGODOVINA KRAJA
Šoštanj je mestno naselje v zahodnem delu Šaleške doline, ki se je razvilo na rečni naplavini med reko Pako in do 600 m visokimi vzpetinami proti jugu. Leži na nadmorski višini 360 m in šteje nekaj manj kot 3000 prebivalcev. Šoštanj se prvič omenja v začetku 13. stoletja, mestne pravice pa je dobil leta 1911, ko je bilo tu precej pomembnih gospodarskih objektov, med katerimi je vsekakor prednjačila Vošnjakova tovarna usnja. Mesto je bilo vse do druge svetovne vojne politično, upravno in gospodarsko središče Šaleške doline, z razvojem premogovnika pa je to vlogo prevzelo Velenje. Z novo lokalno samoupravo je mesto zopet postalo občinsko središče zahodnega dela Šaleške doline. Med pomembnejšimi gospodarskimi ustanovami je danes v Šoštanju največja slovenska termoelektrarna. Mesto Šoštanj je danes samostojna občina, ki se ponaša s številnimi znamenitostmi, omenimo samo zdravilišče Terme Topolšica, Rotovnikovo jamo ter Kavčnikovo domačijo z lepo ohranjeno črno kuhinjo. Šoštanj je kraj, ki se lahko pohvali z 220-letno tradicijo šolstva. Tukaj so se rodili in šolali pesnik Karel Destovnik Kajuh, kipar Ivan Napotnik, dr. Matjaž Kmecl, dr. Beno Lukman, Tajda Lekše, Irena Vrčkovnik in mnogi drugi znameniti Slovenci.